Renault Talisman Yorumları

Renault Talisman Yorumları

Renault'nun üst sınıfa dönüş modeli Talisman, sahip oldukları ile uzun zamandır beklenen açığı çok iyi kapatacak gibi görünüyor. Ekonomik dizel motoru ve teknolojik iç mekanıyla Talisman, Renault'nun uzun zamandır aradığı kandı. Renault Talisman fiyat ve performans açısından değerlendirildiğinde de yine son zamanların en popüler otomobillerinden biri olmaya aday görünüyor. Renault Talisman Energy dCi 130 EDC6'yi arabam.com okuyucuları için inceledim.

Tasarım

Talisman'ın özelliklerinin başında iddialı tasarımı geliyor. Onu yeni Renault modelleri arasından sıyıran bu özellik, yeni marka tasarım anlayışı ile şekillendirilen yüzü olarak aynı zamanda Megane modelinde de kullanılıyor. 

Oldukça büyük bir otomobil olmasına karşılık akıcı hatlarıyla bunu gizleyen Talisman şişkin çamurlukları sayesinde profilden de güçlü görünüyor. Renault Talisman'da 19 inç ölçüsüne kadar jantlar da seçenekli olarak beğeninize sunuluyor. 

Renault Talisman Yorumları
Renault Talisman Yorumları

Bizim tavsiyemiz daha fazla konfor için bu aracı 18 inç jantlarıyla tercih etmeniz olacaktır. Tamam görünüm açısından 19 inç daha iyi ama 18 inç ile elde ettiğiniz konfor daha fazla mutlu edecektir. Yüksek araç sevenlerin tercihleri arasında yer almaya aday. 

Önden arkaya uzanan katlı tasarım ve omuz çizgisi sayesinde sınıfının en iddialı araçlarından olan Talisman'ın arka kısmında ise öne kıyasla daha sade ancak şık hatlara yer verilmiş. Bagaj kapağını boydan boya kaplayan stoplar gece aracın fark edilmesini de kolaylaştırıyor.

Renault Talismanın olumsuz özelliklerine değinmek gerekirse; Bu araçla ilgili en önemli eleştirimiz rakiplerinin karizmatik yüz görünümünün yanında biraz sönük kalması olacaktır. Bu yüz yerine biraz daha fazla krom kaplamanın kullanıldığı detaylara yer verilebilirdi.

Tüm bu tasarım özellikleriyle ikinci el Renault almayı düşünenler de sıfır kilometre Renault almayı isteyenler de Talisman'a bir göz atıyor. Bu amaçla Renault Talisman test sürüşü de söz konusu tasarım detaylarının sürücüye sunduğu keyfi fazlasıyla hissettiriyor.

İç Mekan

Büyük boyutları sayesinde geniş iç mekan sunan Talisman, 5 kişinin keyifle ve konfor içinde yolculuk yapmasına olanak tanıyor. 5 kişilik aile arabası da denebilir. Yeni Renault modelleri içinde bu özelliğiyle dikkat çeken aracın toplam uzunluğu 4848 mm ve dingil mesafesi 2808 mm. Ayrıca söz konusu boyutlara ek olarak 608 litrelik bagaj kapasitesi sayesinde de uzun yolculuklarda bile eşyaları sorun olmaktan çıkartıyor.

Renault Talisman malzeme kalitesi ve işçilik konusunda ortalamaları yakalayan aracın, kokpitinin alt kısımlarında tasarruf tedbirleri nedeniyle sert plastiğe yer verilmiş. Bu durum ilk etapta sürücü ve yolcularda üst kısmı farklı alt kısmı farklı tasarlanmış gibi bir izlenim uyandırıyor. Ele oturan ve üzerindeki kumandalardan pek çok ayarın yapılabildiği direksiyon simidine sahip olan Talisman'ın iç mekanında en çok ortada konumlandırılan tableti dikkat çekiyor. Araçla ilgili neredeyse tüm fonksiyonları bu ekrandan kolayca kumanda edebiliyorsunuz. Ancak ekrana alışmak için biraz kullanmak yani el alışkanlığı kazanmak gerekiyor. Alıştıktan sonra ilk olarak masajı kullanmanızı tavsiye ederiz. Hem yolcu hem de sürücü koltuğunda bulunan masaj kalabalık trafiklerde bir nebze olsun rahatlamanıza yardımcı olabilir.

Motor

Son dönemin popüler birlikteliği dizel motor ve otomatik şanzımanlı olarak alınabilen Talisman'da kullanıcılara 3 farklı güce sahip 2 dizel motor sunuluyor. Talisman'da benzinli motor seçeneğinin olmamasıysa onun elini zayıflaştıran unsurlardan. Bizim konuğumuz olan motor 1.6 litrelik 130 HP'lik modelken bu güç ünitesinin 160 HP üreten bir versiyonu daha bulunuyor. Ayrıca isteyen kullanıcılara firma 1.5 litrelik 110 HP güç üreten 8 supaplı motor seçeneğini de sunuyor. Mercedes-Benz ile ortaklaşa geliştirilen bu motor, günümüzde Renault ve Nissan'ın pek çok ürününde sorunsuzca görev yapıyor. Düşük tüketimine rağmen 130 HP gibi iddialı bir güç üreten dizel motor alt devirlerden itibaren ürettiği 320 Nm'lik torkla kullanım keyfini artırıyor.

İsteyen kullanıcıların manuel vitesle de alabileceği Talisman'ın EDC isimli çift kavramalı versiyonunu kullandık. Sarsıntısız vites geçişlerine sahip olan bu vites kutusu aynı zamanda ekonomik sürüşleri de mümkün kılıyor. Dizel otomatik birlikteliği konusunda iddialı bir araç olarak notlarımız arasına adını yazdırdı. Motorun güvenilirliğini daha önceden kanıtlamış olması da önemli bir artı.

Güvenlik

2015 yılında yapılan çarpışma testinden 5 yıldız almaya hak kazanan Talisman oldukça zengin aktif ve pasif güvenlik elemanlarına sahip. Visio System, Güvenli takip mesafesi ve aktif acil fren sistemi, kör nokta uyarı sistemi, ISOFIX gibi donanımlarla birlikte araçta Pure Vision Full LED ön farlar, sürücü ve yolcu ön ve yan havayastıkları, perde havayastıkları, ESP sunulan donanımlardan bazıları.

Açık bir şekilde dile getirmemiz gerekirse EuroNCAP'in ağırlaştırılan test kriterlerinde önemli bir başarı elde etmesinin de artısıyla Talisman güven duyduğumuz bir araç oldu.

Konfor & Yol Tutuş

Söz konusu konfor olunca Talisman'ın farkını daha iyi anlıyorsunuz. Geniş ve ferah yaşam alanı sayesinde araç hareket etmeden bile rahat koltukları sayesinde konforlu sürüşlerin gerçekleşeceğini anlıyorsunuz. Orta sertlikteki süspansiyonları ile özellikle arka koltuklarında herhangi bir vuruntunun yaşanmadığı otomobilde direksiyonun tepkileri de konfor odaklı. Böyle bir otomobille zaten çok sportif sürüşler yapılmayacağından doğru bir uygulama olan bu karar sonrasında Talisman, özellikle şehir içi sürüşlerinde kolayca manevra yapılmasını sağlıyor.

Eğer performanslı kullanım istiyorsanız bu durumda da Talisman'ın verdiği tepkiler son derece iyi. Uzun ölçülere sahip bir araç olmasına rağmen sık viraj testleri sırasında boyutlarından daha küçük bir araç kullanıyormuş izlenimi de uyandırdı. 4Control adı verilen sistemde arka tekerleklerin de hareket kabiliyetine sahip olması yol tutuş konusunda onun elini güçlendiriyor.

Teknik Özellik
Motor : 1.6 lt 
Motor Hacmi : 1598 cc 
Silindir Adedi : 4 
Maksimum Güç : 130 HP 4000 d/d 
Maksimum Tork : 320 Nm 1750 d/d 

Performans 
0-100 km/s Hızlanma : 10.8 sn
Maksimum Hız : 205 km/s

Yakıt Türü : Dizel 
Yakıt Tüketimi 
Şehir İçi : 4.9 lt
Şehir Dışı : 4.1 lt
Karma : 4.4 lt
Test : 5.6 lt

Renault’nun bir süredir ara verdiği üst sınıfa dönüş modeli olan Talisman, hedefi tam 12’den vuracak gibi duruyor. Konforlu ve teknolojik bir sedan olmasının yanında sportif görünmeyi de başaran bu otomobil, kaputunun altındaki güçlü ve yeni nesil dizel motorunda sunulan EDC çift kavramalı şanzımanıyla ekonomik olmanın da üstesinden gelebiliyor. Her zevke uygun donanımların sunulduğu geniş ve ferah yaşam alanında sizi adeta patronluğa alıştıran Talisman, arkasındaki devasa bagaj kapasitesi sayesinde de uzun yolcuklarda 5 kişinin rahatça seyahat etmesini sağlıyor. Fiyat politikası açısından baktığımızda da rakiplerinin seviyesinde kalan hatta bazı rakiplerinden daha uygun bir etikete sahip olan bir araç olduğunu da görüyoruz.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.