Peugeot 2008 1.6 e-Hdi Yorumları

Peugeot 2008 1.6 e-Hdi Yorumları

B segmentindeki küçük SUV modellere olan ilgi her geçen gün artıyor. Bu segmentte Fransız üreticinin temsilcisi ise Peugeot 2008. Fransa'daki Mulhouse fabrikasında üretilen model bu kez yeni e-HDi versiyonu ve arazide yardımcı olan Grip Control sistemine sahip modeli ile test konuğumuz.

Tasarım4
Peugeot 2008'in geçmişi 2013 yılına uzansa da markanın güncel modellerine baktığımızda yaşlılık sinyalleri verdiğini görüyoruz. 

Yine de ön bölüm hala segmentindeki pek çok rakibinden daha şık. Çekik farlar tamponun girintisiyle farklı görünüyor. Motor kaputunun üzerindeyse ağabeyi 508'i andıran kaslı çizgiler var. 2008 yandan incelendiğinde B sütunundan itibaren tavanın yükseldiğini görüyoruz. Tavan raylarıysa bu segmentin sportif olmazsa olmazlarından. 

Peugeot 2008 1.6 e-Hdi Yorumları
Peugeot 2008 1.6 e-Hdi Yorumları

Aracın arka tasarımı çok iddialı değil. Ancak çamurluklara kadar uzanan C formlu stoplar dikkat çekiyor. Otomobilin boyutlarına baktığımızda ise rakibi Renault Captur'den 37 mm daha uzun, 39 mm daha dar, 10 mm daha alçak ve 69 mm daha kısa dingil mesafesine sahip olduğunu görüyoruz.

İç Mekan

2008'in iç mekanı makyaj öncesi 208 modeliyle büyük benzerlikler taşıyor. Küçük direksiyon simidi, gösterge tablosu ve orta konsoldaki ekran en belirgin ortak noktalar. Yanal destekli koltuklar hafif arazide iyi iş görüyorlar. İdeal sürüş pozisyonuna erişim kolay. Ancak küçük direksiyon simidine alışmak için zaman gerekli. Orta konsolda farklı olarak uçak tipi el freni dikkat çekiyor. “Active” donanımında sunulan manuel klima, müzik sisteminin hemen altında yer alıyor. Sistem eskiyi hatırlatsa da kullanımı basit ve performansı başarılı. 7 inç büyüklüğünde SMEG dokunmatik ekran ise size multimedya işlerinizi halledebilme, otomobil ile ilgili birçok bilgiye ulaşabilme imkânı sunuyor. Ancak navigasyon sistemi ve otomatik park yardımcısına sahip olmak istiyorsanız ekstra ücret ödemeniz gerekiyor. Model, 4159 mm uzunluğun avantajını iyi kullanarak başarılı bir diz mesafesi sunarken rakibi Captur'e göre daha alçak olmasına rağmen özellikle tavandaki pot sayesinde baş mesafesi anlamında daha iyi. 2008'in 350 litrelik bagaj hacmi rakiplerinden küçük.

Motor

Peugeot'nun e-HDi teknolojisi artık tüm model gamında kullanılıyor. 2008'de bu teknolojiden nasibini aldı. Aslında bu teknolojinin temelinde gelişmiş bir start-stop sistemi bulunuyor. 1.6 litrelik turbo dizel motor 4000 devirde 92 hp güç, 1750 devirden itibarense 230 Nm tork üretiyor. Motorun gücü 5 kademeli manuel bir şanzımanla ön tekerleklere iletiliyor. Güç iletimi demişken araçta Grip Control ismi verilen bir çekiş sistemi mevcuttu. Bu sistem ön tekerleklere giden gücü iki teker arasında zemine göre ayarlıyor. Sistemde 5 farklı sürüş modu bulunuyor. Normal mod asfalt kullanımlarda aktif olarak kullanılırken, kar modu karlı ve kaygan zeminlerde elinizi kuvvetlendiriyor. Çamur modu balçık ve benzeri yüzeylerde maksimum dengeli sürüş sağlarken, kum modu gevşek zeminlerde faydalı olmaya çalışıyor. Araç fabrika verilerine göre 0'dan 100 km/s hıza 11.5 saniyede ulaşıyor. Aracın ortalama test tüketimi 5.5 litreydi.

Güvenlik

Çarpışmalarda kabini sağlam kalan Peugeot 2008 sürücünün iki kaval kemiği ve göğüs kafesi dışındaki tüm uzuvlarına tam koruma sağlarken yolcunun sadece göğüs kafesi dışındaki tüm uzuvlarına tam koruma sağlamıştır. Çarpışmalarda kabini sağlam kalan Peugeot 2008 sürücünün iki kaval kemiği ve göğüs kafesi dışındaki tüm uzuvlarına tam koruma sağlarken yolcunun sadece göğüs kafesi dışındaki tüm uzuvlarına tam koruma sağlamıştır. Yandan araç çarpmalarında ise göğüs kafesi dışında tüm uzuvlara tam koruma sağlayan model, sabit bariyer çarpmalarında ise göğüs kafesine sınırlı koruma sağlayabilmiş. Arkadan çarpmalarda ise boyun bölgesine sağladığı sınırlı korumayla birlikte Peugeot 2008 Euroncap'den 5 yıldız almayı başardı.

Konfor & Yol Tutuş

Peugeot 2008'de önde McPherson, arkada ise şekil değiştiren travers süspansiyon sistemine yer verilmiş. McPherson süspansiyonun başlıca avantajları sadeliği ve kompakt boyutları. Yumuşak karakterli süspansiyon sistemi ile 2008 gerek hafif arazide gerekse asfalt kullanımlarında size konforlu sürüşler sağlıyor. Ancak özellikle hız kesicileri geçerken aracın bolca zıpladığını gözlemledik. Yüksek yapısı ve yumuşak süspansiyonlarına rağmen modelin viraj performansı konusunda da eli hiç boş değil. Ancak sınırları zorlanan 2008 ilk kaymayı önden gerçekleştiriyor.

Teknik Özellik
Motor: 1.6 e-Hdi 
Motor Hacmi: 1560 cc 
Silindir Adedi: 4 
Maksimum Güç: 92 HP 4000 d/d 
Maksimum Tork: 230 Nm 1750 d/d 

Performans 
0-100 km/s Hızlanma 11.5 s
Maksimum Hız: 181 km/s

Yakıt Türü Dizel
Yakıt Tüketimi 
Şehir İçi: 4,7 lt
Şehir Dışı: 3,6 lt
Karma: 4,0 lt
Test: 5,5 lt

Uzman Yorumu

Daha önce pek çok kez test ettiğimiz 2008 modeli bu sefer ‘e-Hdi’ motoruyla karşımızda. Yeni eklenen start-stop sistemi bu sistemin merkezinde. Ayrıca fren geri kazanımı da sunuluyor. Şu anda otomotiv dünyasında en başarılı çalışan start-stop sistemine PSA grubu sahip. Diğer markaların sistemi araç durduğunda devreye girerken, Peugeot’da araç 8 km/s hızın altına indiğinde motoru kapatıyor. Ayrıca sonrasında devreye girme hızı da çok başarılı. Tabii tüketici cephesinde bu sistemin yüksek kapasiteli akü kullanım ihtiyacı doğurduğunu da belirtelim. Ve yenileme fiyatı oldukça yüksek. 2008 genel anlamda başarılı bir araç. Grip Control sistemi hafif zorlu koşullarda hayat kurtarıcı olabiliyor. Ama ondan 4x4 performansı beklenmemeli. 1.6 dizel motorsa her zamanki gibi cimri karakteriyle beğenimi kazandı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.