Toyota Yaris 1.33 Skypack Multidrive Yorumları

Toyota Yaris 1.33 Skypack Multidrive Yorumları

1998 yılından günümüze kadar 3 nesil üretilen Yaris makyajlanarak son haline kavuştu. Pratik ve keyifli sürüş vaat eden bu ufaklık, iki benzinli ve bir de dizel ünite ile satılıyor. Selefi gibi hibrit versiyonu da olan model özellikle tasarımda yapılan değişimlerle çekici görünüyor.

Tasarım

Yeni Toyota Yaris makyajla birlikte dikkat çekici değişikliklere kavuşmuş. Özellikle ön yüzdeki ızgara grubu daha da büyütülerek petek tasarımlı bir yapı halinde sunulmuş. Marka logosu daha da ön plana çıkarılarak krom çıtayla desteklenmiş. 

Yatay konumlandırılan sis farları yeni nesilde tampona dikey olarak yerleştirilmiş. Far grubunda ise selefine göre küçük çaplı değişimler yaşanmış. Yan bölümde çok kollu jant grubu göze çarpıyor. Bu jant grubunu sevmezseniz marka size birçok seçenek sunmuş. Yan bölümde selefine benzer tasarım çizgileri kullanılırken arka bölüm de makyaj ile birlikte değişime uğramış. 


Özellikle selefindeki yayvan stop grubu daha toplu bir hale getirilmiş. Selefindeki stopların beyaz bölümleri tamamen kırmızı olarak tasarlanmış. Karartma efektinin de burada sunulması modeli çekici kılmış. U şeklindeki bagaj giriş tasarımı korunmuş. Selefinde tampon altında yer alan kedi gözü detaylar yerini siyah ve tampon boyunca uzanan çıtaya bırakmış. Yeni Toyota Yaris, 3950 mm uzunluğa, 1695 mm genişliğe, 1520 mm yüksekliğe ve 2510 mm aks mesafesine sahip. Model selefine göre 65 mm daha uzun tasarlanırken genişlik, yükseklik ve aks mesafesi başlıklarında önceki versiyondaki ölçüleri korunmuş. Rakibi yeni Hyundai i20 ile karşılaştırdığımızda, Toyota Yaris 45 mm daha kısa, 39 mm daha dar, 46 mm daha alçak ve 60 mm daha kısa aks mesafesine sahip.

İç Mekan

Model içeride de ufak değişimlere uğramış. Direksiyon sistemi selefindekiyle benzer tasarım sunarken, üzerindeki kumandalar ile fonksiyonelliğini ön plana çıkarmış. Bu tuşların etrafına piyano siyahı detaylar konmuş. Yan havalandırma kanalları değişmezken; müzik sisteminin üzerindeki kanallar ise daha inceltilerek sunulmuş. Müzik sistemi dokunmatik. Toyota Touch 2 olarak adlandırılan bu ekran 7 inç büyüklüğe sahip. Buradan müzik sistemi kumanda edilebilinirken, otomobil ile ilgili birçok bilginin yer aldığı ekran olarak da kullanılması mümkün. Geri viteste park kamerası olarak kullanılan bu ekranın çözünürlüğü de yeterli seviyede. Klima sisteminde de sadece kumandaların tasarımı değiştirilmiş. Daha büyük kumanda paneli sayesinde sistemi kontrol etmek kolaylaştırılmış. Model eşya gözü konusunda da vites önü, kapı iç cepleri ve torpido olmak üzere birçok alan sunmuş. Önde ve arkada da gerek diz, gerekse baş mesafesi konusunda yeterli alan sunulmuş. Skypack donanımıyla gelen cam tavan ise iç mekanı ferah kılmış. Model, 286 litrelik bagaj hacmine sahip. Rakibi i20'den düşük kalan bu hacim, selefiyle aynı.

Motor

Modelde 1.33 benzinli ünite yer alıyor. 1329 cc ünite 6000 d/d'de 99 bg güç, 4000 d/d'de ise 125 Nm tork değeri sağlıyor. Maksimum 175 Km/s hız değerine sahip olan model, 0-100 Km/s hızlanmasını ise 12,6 saniyede tamamlıyor. Alt devirleri sevmeyen benzinli ünite CVT otomatik şanzıman ile desteklenmiş. Sürekli değişken oranlı bu sistem vites oranlarının değişiminde sarsıntısız olmasıyla beğenimizi kazandı. Modelin fabrika tüketim değeri ise 5.1 litre olarak belirlenmiş. Model ile sakin kullanımlarda 6.8 litrelik tüketim değeri elde ederken, performanslı kullanımlarda bu değer 7,6 litrelere kadar artış gösteriyor. 

Güvenlik

Selefiyle girdiği EuroNcap çarpışma testlerinden 5 yıldız alan modelin yeni versiyonuyla çarpışma testi bulunmuyor.

Konfor & Yol Tutuş

Orta sert süspansiyonlarıyla sınırları aşıldığında selefindeki gibi bolca önden kayan model konfor konusunda başarılı. Orta sertlikteki süspansiyon sadece derin çukurlarda sorun yaşatıyor. Ancak rakipleri arasında daha başarılı yol tutuş özelliklerine sahip modellerin olduğu bir gerçek. Pratiklik konusunda ise model şapka çıkartır cinsten. Başarılı dönüş çapı sayesinde dar sokaklar korkulu kabuslarınız olmaktan çıkıyor. Direksiyon ise bu konudaki en büyük yardımcınız. 

Test - Toyota Yaris 1 33 Skypack Multidrive S StyleTest - Toyota Yaris 1 33 Skypack Multidrive S StyleTest - Toyota Yaris 1 33 Skypack Multidrive S StyleTest - Toyota Yaris 1 33 Skypack Multidrive S StyleTest - Toyota Yaris 1 33 Skypack Multidrive S StyleTest - Toyota Yaris 1 33 Skypack Multidrive S StyleTest - Toyota Yaris 1 33 Skypack Multidrive S StyleTest - Toyota Yaris 1 33 Skypack Multidrive S StyleTest - Toyota Yaris 1 33 Skypack Multidrive S StyleTest - Toyota Yaris 1 33 Skypack Multidrive S StyleTest - Toyota Yaris 1 33 Skypack Multidrive S StyleTest - Toyota Yaris 1 33 Skypack Multidrive S StyleTest - Toyota Yaris 1 33 Skypack Multidrive S StyleTest - Toyota Yaris 1 33 Skypack Multidrive S StyleTest - Toyota Yaris 1 33 Skypack Multidrive S StyleTest - Toyota Yaris 1 33 Skypack Multidrive S StyleTest - Toyota Yaris 1 33 Skypack Multidrive S StyleTest - Toyota Yaris 1 33 Skypack Multidrive S StyleTest - Toyota Yaris 1 33 Skypack Multidrive S StyleTest - Toyota Yaris 1 33 Skypack Multidrive S StyleTest - Toyota Yaris 1 33 Skypack Multidrive S StyleTest - Toyota Yaris 1 33 Skypack Multidrive S StyleTest - Toyota Yaris 1 33 Skypack Multidrive S StyleTest - Toyota Yaris 1 33 Skypack Multidrive S StyleTest - Toyota Yaris 1 33 Skypack Multidrive S StyleTest - Toyota Yaris 1 33 Skypack Multidrive S StyleTest - Toyota Yaris 1 33 Skypack Multidrive S StyleTest - Toyota Yaris 1 33 Skypack Multidrive S StyleTest - Toyota Yaris 1 33 Skypack Multidrive S StyleTest - Toyota Yaris 1 33 Skypack Multidrive S StyleTest - Toyota Yaris 1 33 Skypack Multidrive S StyleTest - Toyota Yaris 1 33 Skypack Multidrive S StyleTest - Toyota Yaris 1 33 Skypack Multidrive S StyleTest - Toyota Yaris 1 33 Skypack Multidrive S StyleTest - Toyota Yaris 1 33 Skypack Multidrive S StyleTest - Toyota Yaris 1 33 Skypack Multidrive S StyleTest - Toyota Yaris 1 33 Skypack Multidrive S StyleTest - Toyota Yaris 1 33 Skypack Multidrive S StyleTest - Toyota Yaris 1 33 Skypack Multidrive S StyleTest - Toyota Yaris 1 33 Skypack Multidrive S StyleTest - Toyota Yaris 1 33 Skypack Multidrive S StyleTest - Toyota Yaris 1 33 Skypack Multidrive S StyleTest - Toyota Yaris 1 33 Skypack Multidrive S StyleTest - Toyota Yaris 1 33 Skypack Multidrive S StyleTest - Toyota Yaris 1 33 Skypack Multidrive S StyleTest - Toyota Yaris 1 33 Skypack Multidrive S StyleTest - Toyota Yaris 1 33 Skypack Multidrive S StyleTest - Toyota Yaris 1 33 Skypack Multidrive S StyleTest - Toyota Yaris 1 33 Skypack Multidrive S StyleTest - Toyota Yaris 1 33 Skypack Multidrive S StyleTest - Toyota Yaris 1 33 Skypack Multidrive S StyleTest - Toyota Yaris 1 33 Skypack Multidrive S Style

Uzman Yorumu

Makyaj, modelin kesinlikle albenisini yükseltmiş. Pratiklik ise bu otomobilin en iddialı noktası. Dar sokaklarda manevra yapmak oldukça kolay. Bu sayede özellikle bayan sürücülerin odağına girecektir bu otomobil. CVT şanzıman özellikle performanslı kullanımlarda motorun yüksek devirlerde çalışmasından dolayı can sıkabilir. Tüketim de bu oranda artış gösteriyor. Fakat Toyota Yaris, sakin kullanımlarda hem ekonomik hem de daha konforlu olabiliyor. İç mekanda ergonomi sıkıntısı bulunmuyor. Bagaj hacmi olarak ise birçok rakibinin gerisinde. Modelin satış fiyatı ise 55 Bin TL seviyesini geçiyor. Rakipleri arasında bu fiyattan daha ucuza dizel motorlu seçenekler bulunurken Yaris’in işi oldukça zor.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.