Fiat 500X Yorumları

Fiat 500X Yorumları

Fiat 500X beklendiği gibi dizel otomatik seçeneğine kavuştu. Arazi aracı özelliklerine de sahip olan 500X, dizel otomatik kombinasyonuyla bugüne kadar görmediği ilgiyi görürse kimsenin şaşırmaması gerekiyor.

Tasarım

Fiat 500 herkesin görünce yüzünde tebessüm olmasını sağlayan ender modellerden. İlk üretildiği andan itibaren yolların en kült modellerinden olmayı başaran 500, bugün 7 kişiye kadar koltuk kapasitesine sahip bir model ailesi haline geldi. 3 ve 5 kapılı karoser seçeneklerine kavuşan 500 ailesinin son üyesi ise arazi aracı olarak tasarlanan Fiat 500X oldu. Klasik 500 formlarına sahip olmasıyla 500L ve Living modellerinden daha fazla orijinal modele benzeyen 500X, köşelerden kaçınılmış hatlara sahip. Aracın ön kısmında büyük farlar ve onlarla uyumlu gündüz farları kullanılırken arkada daha sade ancak şık çizgilere kavuşturulmuş. Profilden araca bakıldığında büyük ve şişkin çamurluklar ile arkaya doğru uzanan omuz çizgisinin dikkat çektiği araçta kısa tampon- tekerlek mesafesi sayesinde dinamik bir görünüm elde edilmiş. Fiat 500X bir arazi aracı olarak hazırlanmış olsa da aracın genel tasarımı MPV'lere de göndermeler yapıyor. Bir bütün olarak bakıldığında bu modelin tasarımında göze batan bir olumsuzluk yokken orijinal 500'e olan benzerliği sayesinde farklı tüketici gruplarının beğenisini kazanıyor. 

Fiat 500X Yorumları
Fiat 500X Yorumları

Sadece tasarımıyla değil donanım özellikleriyle Fiat 500X dikkat çekiyor. Hayalinizde bir Fiat 500X varsa konforlu ama az yakan bir arazi aracı arıyorsanız arabam.com Fiat 500X ilanlarını takibe alabilirsiniz. 

İç Mekan

Fiat 500 iç mekan tasarımı, hep minimal bir model olmuştur. Aileye eklenen yeni karoser seçeneklerinde de bunu görmek mümkün. 500X'in iç mekanında kullanılan malzeme kalitesi ve işçilik sınıf ortalamalarını yakalarken bu minimalist anlayış nedeniyle abartıdan uzak çizgilere sahip. Fiat'ın farklı araçlarında da kullanılan düğme ve şalterlerin yoğun olarak kullanıldığı orta konsol bu anlamda özgünlük olarak eksiklere sahip olsa da ergonomik açıdan sorunsuz. Eski Alfa Romeo modellerini andıran 3 adet göstergeden oluşan gösterge grubu ise sürüş esnasında sürücüye ihtiyaç duyduğu tüm bilgileri kolayca takip etmesini sağlıyor. Aracın geniş sayılabilecek yaşam alanında hem ön hem de arkadaki diz ve baş mesafesi çoğu rakibinden daha iyiyken kullanılan büyük camlar sayesinde de ferahlık konusunda eksiksiz. Fiat500X'in iç mekanının genelinde kullanılan siyah plastik malzeme nedeniyle ferahlıkta yaşanan bu olumsuzluğun camlarla bertaraf edilmesi yerinde bir uygulama olmuş. Bagaj kullanımında yükleme eşiğinin yukarıda olması nedeniyle özellikle kadınlar için yükleme yapmak sıkıntılı olabilir. Bunun yanında genişlik konusunda bu tip araçların beklentisini karşılayabilecek kapasiteyi sunuyor.

Motor

Fiat 500X motor özellikleri oldukça önemli. Zengin motor ailesi sayesinde herkesin beğenisine uygun bir 500X bulmak mümkün. Eğer tercihiniz benzinli bir üniteden yana ise o zaman Fiat ise 1.4 litrelik turbo destekli motoru sunuyor. Ancak dizelden şaşmam derseniz o zaman da 1.3 litrelik motoru satın alabilirsiniz. Eğer tercihiniz dizel motor ve otomatik şanzıman ise size Fiat tarafından sunulan güç ünitesinin hacmi 1.6 litreye çıkıyor. Pek çok Fiat modelinde kullanılan ve kendisini bu sayede kanıtlamış olan 4 silindirli 120 HP güç üreten motor, gücünü yere 6 ileri orana sahip çift kavramalı DCT vites kutusu ile aktarıyor. Bu vites kutusunun sunulmasıyla birlikte önemli bir atağa kalkan 500X, yollarda da daha fazla görülmeye başlandı. Bu kombinasyonla gördüğü ilgiyi daha da yüksek seviyelere çıkaracaktır. Alt devirden itibaren ürettiği torku motorla uyumlu vites kutusu sayesinde kullanıcısına sunan 500X, bu sayede yüklü durumlarda bile kullanıcısına ihtiyaç duyduğu gücü sunma konusunda sorunsuz. Ancak hız arttıkça aracın hızlanma isteği önemli ölçüde azalıyor. Bunun nedeni de vites oranlarında ekonomik karakterin ön planda tutulması. Siz ne kadar gaza sert davransanız da 500X'in ortalama tüketimi kolay kolay 6 litreyi geçmiyor.

Güvenlik

Fiat 500X güvenlik özellikleri gerekli detayları karşılıyor. 2015 yılında EuroNCAP çarpışma testine giren 500X, bu testten 4 yıldız almaya hak kazandı. Araç yetişkin korumasından %86 almaya hak kazandı. Araçta sunulan güvenlik donanımları arasında ABS, EBD, ESP, çekiş kontrol sistemi, motor freni tork düzenleme sistemi, devrilme önleme sistemi, sürücü-yolcu-ön-yan ve perde havayastıkları, ISOFIX bağlantıları standart olarak sunuluyor. Ayrıca opsiyonel olarak şerit takip asistanı, kör nokta uyarı sistemi, uzun far asistanı ve geri görüş kamerası da alınabiliyor.

Konfor & Yol Tutuş

Fiat 500X konfor konusunda oldukça tatminkar. Her ne kadar bir arazi aracı olarak lanse edilse de 500X aslında tam bir asfalt otomobili. Bu konuda sevdiğimiz sonuçlar ortaya koydu. Hafif arazide yoluna başarıyla devam ederken şartlar biraz zorlaştığında zorlanabiliyor. Vitesin arkasına konumlandırılan sürüş modlarını kumandasının kullanımı kolay. Bu kumanda elemanından araçla bulunduğunuz zeminin şartlarına göre seçim yapma şansına sahip oluyorsunuz. Asfalt üzerinde 500X sorunsuz bir model. Yola sağlam basıyor ve izinin üzerinde sabit kalmayı başarıyor. İster düşük isterseniz de yüksek süratte onu kullanın izinden sapmamasıyla size güven veren model, yan rüzgarlardan da etkilenmiyor. Önde ve arkada McPherson tipi bağımsız süspansiyon sistemine sahip olan 500X, bu sistem sayesinde hem oldukça konforlu hem de yola sağlam basıyor. Aynı zamanda bu yürüyen aksam sayesinde arkada yolculuk edenler 18 inçlik jantlara rağmen çukur geçişlerinden minimum düzeyde etkileniyor. Elektrikli bir direksiyon sistemine sahip olan modelin bu kutusu ise konfor odaklı şehir içi sürüşler dikkate alınarak hazırlandığı için performanslı kullanımlarda yetersiz kalıyor. Sürücüden gelen istekleri direksiyon kutusu yola gecikmeli olarak aktarıyor.

Fiat 500X artık başlı başına bir model ailesi oldu. 3 kapılıdan başlayıp 7 kişilik oturma kapasitesine sahip zengin bir aileye dönüşen 500’lerin içinde kendisini araziye ait hisseden 500X, dizel otomatik seçeneğine sahip olmasıyla birlikte iddiasını bugüne kadar hiç olmadığı şekilde artırdı. Son dönemin popüler birlikteliği dizel motor-otomatik vites ikilisi ile kullanımı çok keyifli hale gelen 500X, konforlu bir model olmasına rağmen sürat arttıkça yola da daha iyi tutunmaya başlıyor ve sürücüne güven veriyor.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.